Що таке "комплекс відмінника"?

Напередодні Першого вересня раз у раз на адресу першокласників чуються побажання неодмінно навчатися на "відмінно".

І це не дивно, адже більшість батьків мріють про те, щоб їх дитина в школі була відмінником, вважаючи, що блискучі успіхи у навчанні є запорукою майбутнього успіху. Крім цього, слово "відмінник" породжує образ розумного, слухняного, акуратного ботаніка. Незважаючи на відмінності серед відмінників, існує загальний психологічний стан, притаманний багатьом з них, - "комплекс відмінника", який характеризується пред'явленням завищених вимог як до самого себе, так і до інших людей. А ще прагненням бути у всьому і завжди першим, при цьому не маючи права на помилку і з величезним внутрішнім страхом можливих невдач. Звичайно, "комплекс відмінника" шкідливе для здоров'я, тому що викликає психосоматичні реакції організму у вигляді головного болю, безсоння, порушення роботи внутрішніх органів і т.д.

Як формується "комплекс відмінника"?

Згідно з даними досліджень вчених, формується він за допомогою двох складових - генетичного і психологічного чинників. Наприклад, якщо батьки були відмінниками, то у дитини є великі шанси піти їх шляхом. Як говорить народна мудрість, яблуко від яблуні недалеко падає, або - ова не народить соколя. Разом з тим, генетичний фактор підкріплюється певною життєвою програмою, яку задають батьки, демонструючи свої похвальні грамоти, медалі, нагороди, розповідаючи власні історії успіху. Батьки-відмінники часто надмірно контролюють і опікують своє чадо, при цьому накладаючи на нього непомірно великі надії і відповідальність, тим самим сприяючи утворенню такого комплексу. Занадто важкий вантаж для дитини - вислуховувати вислови накшталт "ти повинен", "ти зобов'язаний", "тобі потрібно" та інше.

Зауважимо, що страждає від даного комплексу найчастіше прекрасна половина людства в силу більшої слухняності та підвищеного ступеня навіювання. Іноді складна обстановка в сім'ї є причиною появи "комплексу відмінника", коли дитина отримує так необхіднїй їй батьківську увагу тільки у разі відмінного навчання, за умови досягнення хороших результатів. Відмінникові доводиться жити у постійній напрузі, завжди прагнути відповідати якомусь ідеалу. У підсумку він забуває себе справжнього, живе немов чужим життям і шалено втомлюється. Синдром хронічної втоми, розчарування в житті - плачевний підсумок перегонів за відмінними оцінками і спробою бути "у всьому прикладом".

Що робити?

Батькам важливо зрозуміти , що їх бажання обов'язково зробити чадо відмінником часом ніяк не збігається з потребами і можливостями самої дитини. Від цього вона не стає кращою або гіршою. Вона просто інша. Окрема, неповторна, унікальна особистість зі своїм світоглядом і зі своїм життєвим шляхом.

Допоможіть дитині не порівнювати себе з іншими, любіть і шануйте її без умов. Радійте будь-яким її успіхам, підтримуйте у розвитку особистих інтересів - прості поради для всіх батьків у вихованні думаючих, здорових і щасливих дітей.

Після нових реформ в галузі освіти ситуація, в цьому плані, погіршилася. Завдання скласти успішно ЗНО, отримати високі результати на предметних олімпіадах, щоб поповнити своє і вчительське портфоліо - серйозне навантаження для будь-кого, навіть дуже допитливої, розумної і здорової дитини. Якщо раніше вчителя "шкодували" відмінників і не примушували до обов'язкової участі у всіляких конференціях, конкурсах, то наразі, від досягнень учнів багато в чому залежить і проходження атестації педагога.

Таким чином, становищу відмінників не позаздриш. І без підтримки, розуміння близьких людей їм доведеться важко. Тому, перш ніж налаштовувати дитину бути круглим відмінником, подумайте гарненько, а чи треба це йому самому і яку ціну доведеться заплатити за відмінне навчання. Хоча при осмисленому підході дорослих, а також при вираженій потребі і здібностях дитини до відмінного навчання цілком можливо поєднати відмінні оцінки з повноцінним життям.